Kymenlaakson museon englanninkielinen logo

MITT KÄRA HUSDJUR

Hunden anses vara människans första husdjur. De tidigaste spåren efter vänskapen mellan hunden och människan går åtminstone 19 000 år tillbaka i tiden. Hunden har gett människan trygghet och sällskap och den var till hjälp vid jakt.
Husdjur skänker sin ägare glädje. Husdjurets ägare ansvarar för djurets välfärd, detta föreskrivs i lagen. Djur ska skötas så att de har möjlighet att röra på sig, vila och leka på ett sätt som tillfredsställer deras arttypiska beteendemässiga behov.

BILDER

Kaksi henkilöä seisoo koiran kanssa rakennuksen edustalla; musta koira on hihnassa etualalla.
Den karelska björnhunden Peni, född 24.3.1950, var en viktig familjemedlem för sin ägare. Hunden fick även post, en moster uppmärksammade Peni på hans första födelsedag med ett gratulationskort. Bild: Kymmenedalens museum.
Useita henkilöitä istumassa ja seisomassa suuren kallion päällä metsässä; kallion edessä näkyy koira ja puun oksalla henkilö.
Inget slår en utflykt med ens älskade husdjur, och detta är precis vad ungdomarna gjorde på Hogland i början av 1900-talet. Bild: Kymmenedalens museum.
Ryhmä aikuisia istuu ja seisoo talon kuistilla ja pihalla pöydän ympärillä; pöydän päällä istuu koira.
Den lurviga familjemedlemmen får ofta den bästa platsen i familjeporträtt. Bild: Kymmenedalens museum.
Kolme lasta istuu penkillä ulkona ja pitelee pieniä eläimiä sylissään; taustalla näkyy puurakennuksen seinä.
Husdjuret är många barns bästa vän. Flickornas katter och hund har fått på sig kläder under lekens gång på 1930-talet. Bild: Keijo Koivula och Pauli Koskivuolle, Kouvola stadsmuseum.
Henkilö istuu lumisella pihalla kivellä koiran vieressä; taustalla näkyy pitkä puurakennus ja lapsia kauempana.
Hunden kan ha olika roller i familjen. Bild: Kymmenedalens museum.
Aikuinen ja lapsi , jolla on kissanpentu sylissään, seisovat pitkän puurakennuksen seinustalla; taustalla näkyy ikkunoita ja nurmikkoa rakennuksen edessä.
Kattungen fick hoppa upp i famnen sommaren 1937. Bild: Mauno Mannelin, Kymmenedalens museum.

VIKTIGA HUSDJUR

<p>Kon var en viktig näringskälla i agrarsamhället. Den producerade mjölk och mjölken förädlades till smör. Handmjölkning av kor är redan historia och dagens mjölkgårdar har hundratals kor i stället för ett par som förr i tiden.

Hästar har använts som riddjur och som arbetshästar. Före bilens era var hästen drivkraften i transportmedel och fortfarande pratar vi om hästkrafter i fordon. </p>

BILDER

Kaksi aikuista ja kaksi lasta istuvat ulkona maassa; vieressä seisoo lammas ja edessä pärekori.
Får har varit viktiga ullproducenter. Bild: Kymmenedalens museum.
Ryhmä henkilöitä seisoo puutalon edessä pihalla; etualalla kulkee kanoja ja rakennuksen seinää vasten nojaa tikapuut.
Att hålla egna höns är en lyx som många drömmer om idag, men förr i tiden fanns det knappt något hus utan hönsgård. Bild: Kymmenedalens museum.
Kaksi henkilöä seisoo lehmän vieressä pihalla; toinen pitää lehmää sarvista ja toinen koskettaa sen kylkeä.
Kvinnor med sina kor på Lövskär år 1939, då befolkningen på ön var tvungna att lämna sina hem och evakueras. Ön evakuerades i hemlighet på några timmar och med sig fick öborna endast det allra nödvändigaste. Flyttlass hämtades från ön under hela hösten. Om det bara var möjligt, tog de evakuerade med sig även sina älskade och viktiga kor. I Kotka inkvarterades öborna i skolor och föreningshus där det ändå inte fanns möjlighet att hålla kor. Därför var man tvungen att sälja korna till den högstbjudande i Kalaranta i Kotka. Bild: Kymmenedalens museum.
Henkilö seisoo valjastetun hevosen vieressä lumisella pihalla; taustalla näkyy puurakennus.
Finnhästen Esko tjänstgjorde i vinter- och fortsättningskriget. Finnhästen är en uthållig ras som är väl lämpad för vintern och tuffa förhållanden. När kriget var slut besökte den lyckliga ägaren sin häst i stallet även mitt i natten, så viktig var hästen för sin ägare. Bild: Kymmenedalens museum.
Kaksi hevosta vetää kyntöpellolla perässään auraa, jota ohjaa yksi mies. Takana seisoo toinen mies. Taustalla puutalo ja puita.
Även i Finland har hästen hjälpt människan redan i nästan 2 000 år. När jordbruket mekaniserades kraftigt i slutet av 1960-talet minskade antalet finnhästar snabbt. Bild: Kymmenedalens museum.
Hevonen vetää vaunuja, joissa istuu useita henkilöitä; vaunut pysähtyneenä suuren puurakennuksen eteen.
Hästar och olika slags vagnar har använts för att transportera människor och gods i hundratals år. Bild: Olga eller Alma Forstén, Kymmenedalens museum.

FÖREMÅL

<p>Tidigare skulle för hundar betalas hundskatt till den kommun, inom vars område hunden varaktigt hållits vid utgången av föregående kalenderår. Numera betalas inte längre någon skatt för hundar, men de ska förses med ett mikrochip och registreras i hundregistret som Livsmedelsverket upprätthåller. </p>

<p>Minnen från en älskad hund kan även bli garn och på så sätt en hatt. Den virkade hatten med brätte från 1970-talet är gjord av garn som spunnits av hår från stickarens arbetskamrats samojed.</p>

<p>Koskälla

Mjölkkärl

Mjölkarens rock </p>