Kontaktuppgifter

Maritimcentret Vellamo

Tornatorintie 99, 48100 Kotka, Finland

Frågor och bokningar
040 350 0497
info@merikeskusvellamo.fi

Maritimcentret Vellamo är öppet dygnet runt!

Vill du kontakta oss?

Information
Möteslokaler och guidningar,
information och bokningar

+358 40 350 0497
info@merikeskusvellamo.fi

Finlands sjöhistoriska museum
Tiina Mertanen
Direktör

+358 295 33 6481
tiina.mertanen@kansallismuseo.fi

Finlands sjöhistoriska museum
Öppethållande och administration
Pia Paukku
Intendent

+358 295 33 6480
pia.paukku@kansallismuseo.fi

Kymmenedalens museum
Kirsi Niku
Chef för museiverksamheten

+358 40 706 9643
kirsi.niku@kotka.fi

Maritimcentret Vellamo
Annika Utriainen
Utvecklingschef, kundupplevelser

+358 40 674 3692
annika.utriainen@merikeskusvellamo.fi

Maritimcentret Vellamo
Marknadsföring
Jenni Kruuti

+358 40 350 0499
jenni.kruuti@kotka.fi

Maritimcentret Vellamo
Kommunikation
Marja Puukka

+358 40 350 0496
marja.puukka@merikeskusvellamo.fi

Museibutiken Plootu
Inköp
Anu Hajjar

+358 40 350 0495
anu.hajjar@merikeskusvellamo.fi

Restaurang Laakonki
Information och bokningar

+358 10 832 3501 (Mån-Fre 9-15)
asiakaspalvelu@kotkanravintolat.fi

Informationscentret Vellamo
+358 5 234 4405
tietokeskus@merikeskusvellamo.fi

Kotka kultur- och evenemangstjänster
Tiina Salonen
Programchef

+358 40 060 8997
tiina.salonen@kotka.fi