Perjantaina 12.6.2026 Merikeskus Vellamossa kokoontuu Metsäareena®, joka tuo metsäalan päättäjät, yrittäjät ja tutkijat saman pöydän ääreen keskustelemaan metsän tulevaisuudesta. Maailmalla mainetta niittänyt Uusi puu -näyttely on osa Metsäareenaa ja pysähtyy Vellamoon vain päiväksi jatkaakseen matkaa Kotka-Jukola-kilpailukeskukseen Kymin lentokentälle lauantaiksi ja sunnuntaiksi 13.–14.6.2026. 

Uusi puu -näyttely

Pe 12.6.2026 klo 12–16

Uusi puu -näyttely on tänä vuonna kiertänyt Wienissä, Lontoossa ja Pariisissa. Kesäkuussa se saapuu Kotka-Jukolaan, joka kokoaa lähes 50 000 ihmistä metsän äärelle. Näyttely kutsuu heidät katsomaan suomalaista puuta uusin silmin. Jukola-tapahtuman aattona näyttely on yhden päivän ajan esillä Merikeskus Vellamossa, jossa järjestetään samaan aikaan Kotka-Jukolan Metsäareena!

Näyttely on ollut esillä Euroopan komissiossa Brysselissä, Osakan maailmannäyttelyssä, metsäbiotalouden huippukokouksessa Wienissä ja Lontoon Garrison Chapel Galleryssa, jossa näyttelyyn tutustuivat kuningas Charles III ja presidentti Stubb puolisoineen. Toukokuussa siihen tutustui myös YK:n elintarvike- ja maatalousjärjestön metsäjohtaja ja näyttely on esillä OECD:n ministerikokouksessa Pariisissa, jota Suomi isännöi.

Mihin puu pystyy

Uusi puu kokoaa yhteen esimerkkejä siitä, mitä suomalaisesta puukuidusta syntyy. Esillä on tuotteita pakkaamiseen, rakentamiseen, tekstiileihin ja kosmetiikkaan, kodinkoneita myöten. Yhteistä niille on yksi asia: ne korvaavat fossiilista raaka-ainetta uusiutuvalla. Osa ratkaisuista on ollut arjessa jo vuosikymmeniä, osa ottaa vasta ensiaskeliaan tutkimuspöydältä kohti maailmaa.

Näyttelyn voima on siinä, että tuotteisiin saa koskea. Puusta voi valmistaa renkaan. Puukuitu voi korvata muovin tinkimättä kestävyydestä. Sahojen ja tehtaiden sivuvirroista, jotka aiemmin jäivät vähälle huomiolle, syntyy uusia materiaaleja. Abstraktista biotaloudesta tulee käsin kosketeltavaa, ja moni huomaa katsovansa tutuksi luulemaansa puuta uudella tavalla.

Osa esimerkeistä on yllättävän arkisia. Sama selluloosakuitu, josta valmistetaan paperia, voidaan kehrätä langaksi ja edelleen vaatteeksi. Pakkaus, joka ennen tehtiin öljypohjaisesta muovista, syntyy nyt puusta. Osa ratkaisuista taas korvaa materiaaleja, joita harva osaisi yhdistää metsään.

Jokaisen esillä olevan tuotteen takana on pitkä matka. Uusi puu -hankkeessa on mukana kaksikymmentä suomalaista organisaatiota, ja monen ratkaisun syntyyn on tarvittu vuosikymmenten tutkimusta, kokeiluja ja myös epäonnistumisia. Näyttely tekee tämän työn näkyväksi. Se nostaa esiin valmiiden esineiden lisäksi ihmiset ja osaamisen niiden takana, metsänomistajista kemisteihin ja muotoilijoihin.

Vierailijoiden joukossa on ollut niin valtiovieraita kuin tavallisia kaupunkilaisia, ja moni heistä on kysynyt samaa: miksi Suomi on tässä niin edellä? Yksi vastaus tähän kysymykseen löytyy Kotkasta. Se kasvoi aikanaan sahojen kaupungiksi, kun tukkeja uitettiin Kymijokea pitkin kohti merta. Kymenlaakson tehtaat ja satama kuljettavat metsän tuotteita maailmalle vielä tänäkin päivänä, ja moni alueen työpaikka on edelleen kiinni metsäteollisuudessa. Merikeskus Vellamossa on esillä myös Kymenlaakson museon Puun vuoro -näyttely, joka kertoo juuri tästä historiasta, metsäteollisuuden merkityksestä koko alueen synnylle.

Lauantaina ja sunnuntaina 13.–14.6. näyttely on esillä kilpailukeskuksessa Kotka-Jukolassa Kymin lentokentän laitamilla, suunnistajien ja yleisön keskellä.

 

Metsäareena 2026 Elämää metsästä — kohtaamisista kasvua

Pe 12.6.2026 klo 12–16

Metsäareena® tuo metsäalan päättäjät, yrittäjät ja tutkijat saman pöydän ääreen keskustelemaan metsän tulevaisuudesta. Tapahtuma järjestetään Kotka-Jukola 2026 -viikonlopun avajaispäivänä Vellamon auditoriossa. Osa tapahtumasta televisioidaan (Eveo Live). Eveon striimiä voit seurata myös Kotkan kauppatorilla Kotka-Jukolan avajaiset ja Kotkan Meripäivien etkot -tapahtumassa.

OHJELMA:

12:00 Tervetuliaisbuffet ja näyttelyt
Tutustuminen Uusi Puu- ja Puun vuoro -näyttelyihin Merikeskus Vellamossa.

13:20 Avauspuheenvuoro
Mika Ilomäki, toimitusjohtaja, Suomen Suunnistusliitto.

13:30 PANEELI Energian tuotanto ja vähähiilisyys
Riittääkö puhdas sähkö ja miten se saadaan oikeaan paikkaan?

14:10 KEYNOTE Johdanto metsäpaneeleihin
Stina Haaso: Näkökulmaa metsäalan ajankohtaisiin kysymyksiin.

15:00 EVEO LIVE Metsänomistajuus 2030-luvulla
Kuka päättää metsässä 2030?

15:30 EVEO LIVE Metsäinnovaatiot
Teollinen skaala, uusi arvo ja vastuullisuus käytännössä.

16:00 Päätös ja siirtyminen Kotkan torille
Kotka-Jukola 2026 avajaiset klo 17–18.

Metsäareenaan ilmoittautuneet pääsevät sekä Uusi puu- että Puun vuoro- näyttelyihin maksutta. Metsäareenaan osallistuminen vaatii ilmoittautumisen, mutta on maksuton:
https://link.webropolsurveys.com/EventParticipation/EventPublic/57c33958-fb34-43cb-9603-7394519a5ce4?displayId=Fin3662675

Lisätietoja:
Metsäareena: https://jukola.com/2026/metsaareena-2026/
Uusi puu: https://uusipuu.fi/

 

Kuva: Anu Uhotoinen. 

Kutsu ystäväsi mukaan :)